Prezentacja opracowania „Seniorzy w świecie aplikacji mobilnych”

Dnia 05.05.2021 r. o godz. 18 miało miejsce spotkanie promocyjne online skupione wokół nowo powstałego opracowania Fundacji Przyszłość Pokoleń – „Seniorzy w świecie aplikacji mobilnych”.
Na podstawie przeprowadzonych dla Fundacji badań dotyczących wykorzystania aplikacji mobilnych i internetu przez najstarszych Polaków, dokonano analizy dynamicznego zjawiska wzrostu popularności cyfrowych innowacji i preferencji seniorów, szczególnie w kontekście pandemii koronawirusa.

Czytaj dalej

Akcja „Nowy Start”

Trwający w Polsce od marca 2020 r. stan epidemii wpłynął na życie każdego z nas. Niestety nie wszyscy są w stanie przejść przez niego bez strat. Wielu z nas straciło swój dotychczasowy dorobek, a dobrze prosperujące firmy nie były w stanie utrzymać się na rynku. 

Dlatego Fundacja wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i konsumentów, proponując bezpłatną pomoc prawną ukierunkowaną na restrukturyzację firm oraz upadłość konsumencką. Akcja pod nazwą “Nowy Start” wystartowała w dniu 1 maja 2021 r. i potrwa do 30 lipca 2021 r. (z możliwością przedłużenia). Każdy zainteresowany przedsiębiorca, który potrzebuje pomocy, może zadzwonić pod numer telefonu 576 100 720 od poniedziałku do piątku w g. od 9 do 15 lub napisać maila na adres roksana.opas@przyszloscpokolen.pl.

Czytaj dalej

Prezentacja raportu „Ustawa o petycjach – diagnoza i propozycja zmian”

Dnia 28.04. 2021 r. na profilu Fundacji Przyszłość Pokoleń na portalu Facebook miała miejsce prezentacja raportu: „Ustawa o petycjach – diagnoza i propozycja zmian”. Raport zawiera analizę przepisów ustawy o petycjach w kontekście podmiotów wnoszących petycje, formy i treści petycji oraz procedury rozpatrzenia petycji. Raport zawiera również rekomendacje dotyczące zachęcenia Polaków do częstszego korzystania z petycji.

Czytaj dalej

Wygrywamy przed Sądem Najwyższym!

Sprawa repatriantki z Kazachstanu, którą od początku prowadził zespół prawników współpracujących z Fundacją, znalazła swój pozytywny finał w Sądzie Najwyższym.
Z radością dzielimy się z Państwem informacją która dotarła do nas jeszcze przed Wielkanocą. Sąd Najwyższy rozpoznał sprawę pani Stanisławy, repatriantki z Kazachstanu, której historia stała się podstawą do opracowania przez Fundację raportu dotyczącego zagadnienia uwzględniania repatriantom okresów pracy za granicą jako okresów składkowych przy ustalaniu prawa do emerytury.
Czytaj dalej

Gospodarcze podsumowanie roku 2020 – debata Fundacji Przyszłość Pokoleń

We wtorkowy wieczór, 29 grudnia 2020 r. na facebookowym profilu Fundacji Przyszłość Pokoleń miała miejsce debata, której tematem było gospodarcze podsumowanie mijającego już roku 2020.

Był to bowiem rok specyficzny, który doświadczył bez mała każdego – zarówno przedsiębiorcę jak i konsumenta. Również sektor organizacji pozarządowych został dotkliwie doświadczony epidemią koronawirusa. Jak podkreślał w czasie debaty jeden z zaproszonych przez nas gości – rektor Szkoły Głównej Handlowej, prof. Piotr Wachowiak – tegorocznego kryzysu nie można porównać z żadnym innym, znanym nam z najnowszej historii.

Czytaj dalej

Emerytura nie dla każdego repatrianta? Raport Fundacji Przyszłość Pokoleń w „Rzeczpospolitej”

Nie milknie sprawa repatriantki z Kazachstanu, której historia stała się jednym z filarów stworzonego przez Fundację Przyszłość Pokoleń Raportu o obowiązującym stanie rejestracji fundacji i stowarzyszeń podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego wraz z propozycją zmian.

Fundacja wspiera repatriantkę w sporze z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przed Sądem Najwyższym, tymczasem wiceprezes Fundacji, mec. Mateusz Jabłoński na łamach „Rzeczpospolitej” wyjaśnia problemy, z jakimi napotyka się wielu Polaków, którzy nabyli status repatrianta. Zachęcamy do zapoznania się zarówno z treścią raportu (w zakładce: Raporty) oraz z całością artykułu w wersji elektronicznej:

https://www.rp.pl/Opinie/312239980-Mateusz-Jablonski-Emerytura-nie-dla-kazdego-repatrianta.html

O rozwoju wydarzeń związanych ze sprawą zawisłą przed Sądem Najwyższym będziemy Państwa informować na bieżąco.

Czytaj dalej

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – raport Fundacji

Grudzień tradycyjnie jest czasem, w którym Fundacja podsumowuje swoją całoroczną działalność. Prezentujemy Państwu kolejne opracowanie powstałe w 2020 r. pod naszymi auspicjami, zachęcając jednocześnie Państwa do uważnej lektury zawartych w raporcie rekomendacji.

Wysiłkiem Fundacji Przyszłość Pokoleń oraz Stowarzyszenia Koliber i Fundacji Polska Jutra powstał raport przybliżający proponowane zmiany w ustawie z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Opisano w nim istotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zakres i dające się przewidzieć konsekwencje zmian proponowanych przez autorów raportu.

Czytaj dalej

Bezpieczeństwo osób starszych w Polsce – raport Fundacji

Wysiłkiem Fundacji Przyszłość Pokoleń ukazał się raport dotyczący bezpieczeństwa polskich seniorów. Jest on swoistym zbiorem doświadczeń Fundacji, realizującej od lat m. in. kampanię „Bezpieczny Senior”

Celem opracowania jest zaprezentowanie problemu, z jakim boryka się wiele osób w podeszłym wieku, tj. wykluczenia oraz dyskryminacji. W niniejszym raporcie staramy się scharakteryzować grupę osób starszych w oparciu o dane demograficzne oraz wyróżniające ją cechy psychologiczne i społeczne.

Przedstawiamy również dane ilościowe na temat przestępczości wśród osób starszych w ujęciu dynamicznym, a także podejmujemy próbę przybliżenia najczęściej popełnianych czynów zabronionych. W raporcie przedstawione są również wybrane inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa seniorów w Polsce

 

Czytaj dalej

Dlaczego warto współpracować z Fundacją Przyszłość Pokoleń?

Chciałbyś zmieniać otaczającą cię rzeczywistość? Masz duszę społecznika, nie potrafisz usiedzieć w miejscu, a może masz śmiały pomysł, który boisz się zrealizować w pojedynkę? Działanie w organizacjach pozarządowych stwarza możliwości których nieporównywalne do tych, jakimi dysponujemy działając samemu. Rozpocznij nowy rok 2021 z przytupem i zacznij działać jako wolontariusz w Fundacji Przyszłość Pokoleń!

Czytaj dalej

Podsumowanie jesiennej serii „Salonów Politycznych”

W ramach kolejnej, jesiennej edycji projektu Fundacji – Salonów Politycznych – mieliśmy gościć pięciu przedstawicieli świata nauki, polityki, energetyki oraz publicystów. Z uwagi na warunki epidemiologiczne, jesienna edycja projektu odbyła się – poza pierwszym spotkaniem, które miało miejsce we Wrocławiu – w całości w formie zdalnej, w formie wideokonferencji transmitowanych na żywo na facebookowym profilu Fundacji. W ostatnich pięciu spotkaniach naszymi gośćmi byli:

  • Tomasz Scheffler – znawca doktryn politycznych i prawnych, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu,
  • Antoni Dudek – politolog, historyk,
  • Marek Jurek – marszałek Sejmu V kadencji, europarlamentarzysta, poseł X, I, IV, V kadencji i prezes Prawicy Rzeczpospolitej,
  • Tomasz Terlikowski – dziennikarz, publicysta, filozof i pisarz,
  • Paweł Kowal – były wiceminister spraw zagranicznych, europarlamentarzysta, poseł V, VI i IX kadencji i politolog,
  • Marcin Roszkowski – ekspert ds. energetyki, prezes Instytutu Jagiellońskiego, wydawca biznesalert.pl.

Nagrania ze wszystkich spotkań (oprócz spotkania z T. Schefflerem) można obejrzeć na profilu Fundacji Przyszłość Pokoleń na Facebooku.

Czytaj dalej