Koncert „Kultura Solidarności” zorganizowany przez Fundację Przyszłość Pokoleń to muzyczna wyprawa w podróż po kartach najnowszej historii Polski. Wykonaniem kultowych utworów nawiązujących do wydarzeń od końca II Wojny Światowej do upadku komunizmu, organizatorzy pragną oddać atmosferę tamtych dni, a zarazem przypomnieć nieco zapomniane już utwory – w tym legendarnych „bardów Solidarności”

Na powstanie koncertu złożyły się dwie zasadnicze okoliczności. Po pierwsze przypadająca w tym roku czterdziesta rocznica sierpnia 1980 roku oraz „Porozumień Sierpniowych” i chęć jej uczczenia. Po drugie, trwający stan epidemii spowodował konieczność modyfikacji formy upamiętnienia tej ważnej dla Polaków rocznicy. Z tego względu zdecydowano, że tegoroczne świętowanie wydarzeń będących początkiem tzw. „Karnawału Solidarności” przybierze przede wszystkim postać wirtualną.

Z pomocą Narodowego Centrum Kultury, Fundacja Przyszłość Pokoleń zgromadziła muzyków, którzy w rygorach stanu epidemii i bez udziału publiczności zdecydowali się wystąpić w nagraniu, które światło dzienne (a właściwie sztuczne światło ekranów) ujrzało 31 sierpnia 2020 r., kiedy to miała miejsce internetowa premiera koncertu „Kultura Solidarności”. Data jest nieprzypadkowa, albowiem czterdzieści lat wcześniej w sali BHP Stoczni Gdańskiej Lech Wałęsa z ramienia komitetu strajkowego podpisał (jedno z czterech) porozumienie z rządem PRL.

Zamysłem organizatorów od początku było zabranie widzów (słuchaczy) w muzyczną lekcję najnowszej historii Polski. W ramach koncertu można usłyszeć piosenki z repertuaru artystów, którzy swoją twórczością niejednokrotnie nawiązywali do spraw najistotniejszych, takich jak Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski czy Maciej Pietrzyk, ale także znane utwory wykonywane przez Sławę Przybylską czy Krystynę Prońko. Impulsem do powstania koncertu była przypadająca w tym roku czterdziesta rocznica sierpnia 1980 r. i podpisania „Porozumień Sierpniowych”. Dlatego też, szczególne miejsce wśród wykonanych utworów mają te, odwołujące się do wydarzeń właśnie sprzed czterdziestu lat.

W koncercie wystąpili doskonale zapowiadający się polscy wykonawcy: Judyta Wojtala, Kacper Siekirka, Daniel Cebula – Orynicz, Piotr Zubek, Izabela Szafrańska, Michał Grobelny, Mateusz Matuszczak a także dziesięciu znakomitych, zróżnicowanych instrumentalistów. Kierownictwo muzyczne nad koncertem sprawował Daniel Jaworski, pod okiem którego wykonano 14 utworów, które znalazły się w finalnej wersji koncertu. Dopełnieniem koncertu są wykonania wielkich, przejmujących utworów literackich (m. in. Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta) w interpretacji Dariusza Kowalskiego. Część kadrów do koncertu zrealizowano w legendarnej wrocławskiej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, w której dziś mieści się centrum historyczne.

Koncert „Kultura Solidarności” można oglądać w serwisie Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=p3OzKh_j8is

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”