W minioną środę (9.06.2021) spotkaliśmy się w Warszawie na wydarzeniu pt. Polska-Ukraina: perspektywa pogłębienia współpracy – konferencja (online) które zgromadziło w Warszawie ekspertów do spraw polityki wschodniej oraz bezpieczeństwa międzynarodowego, zaś przed ekranami liczne osoby zainteresowane relacjami polsko-ukraińskimi 🇵🇱 🇺🇦.
W pierwszej części wydarzenia dr Piotr Lewandowski oraz dr Marzena Żakowska – autorzy raportu o tym samym co konferencja tytule – wprowadzili widzów do tematyki relacji polsko-ukraińskich, naświetlili konteksty w naszych relacjach, zwracając uwagę m. in. na kwestię nowych formatów w jakich Polska i Ukraina współpracują, lub mają współpracować. Zwrócono uwagę chociażby na format Trójkąta Lubelskiego oraz perspektywy wzięcia przez Ukrainę udziału w formacie Trójmorza.

Po południu odbyła się dyskusja pt. “Na styku bezpieczeństwa Polski i Ukrainy – o szansach na rozwój współpracy” w której udział wzięli:
Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert.pl),
Marzena Żakowska (współautorka raportu)
zaś dyskusję poprowadził Aleksander Ksawery Olech (Instytut Nowej Europy).
Nasi prelegenci zwrócili uwagę na możliwości współpracy w ramach Platformy Krymskiej oraz koniecznością współpracy i wspierania Ukrainy z uwagi na agresywną politykę Federacji Rosyjskiej. Rozważano również kwestię zasadności wspierania Ukrainy w procesie szczepień przeciwko SARS-CoV-2 i dyskutowano o tym, czy stawianie się w pozycji “ambasadora” Ukrainy na Zachodzie jest pozycją właściwą.
Następnie miało miejsce wystąpienie Pana Marcina Przydacza – Podsekretarza stanu ds. polityki wschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jak podkreślił Minister Przydacz – warto pamiętać, że to Polska jako pierwsze państwo na świecie uznało wolną i niepodległą Ukrainę. “Polska jest sąsiadem uważnym. Nie stoimy bezczynnie patrząc na kryzysy, podejmujemy niezbędne działania. Choć z racji ich specyfiki oczywiście nie wszystkie są widoczne i komunikowalne medialne”. Pan Minister zwrócił uwagę na bardzo rozbudowaną polsko-ukraińską współpracę w różnych płaszczyznach. W wystąpieniu zwrócono również uwagę na kwestię konieczności budowania polityki historycznej na prawdzie.
Bezpośrednio po wystąpieniu wiceministra spraw zagranicznych miała miejsce dyskusja pt. “Społeczna płaszczyzna współpracy polsko-ukraińskiej” w której skoncentrowano się mniej na zagadnieniach wielkiej polityki, a zwrócono uwagę na kwestie typowo społecznej współpracy na linii Warszawa – Kijów. Jak podkreślono, na Ukrainie już od 20 lat nie przeprowadzono spisu powszechnego z obawy przed wynikami tychże badań. Zwrócono również uwagę na fakt, że postrzeganie historii przez Polaków i Ukraińców jest zupełnie różne, jak również dyskutowano o kierunku w którym powinna iść Polska w kontekście asymilacji dużej migracji Ukraińców w Polsce.
W dyskusji udział wzięli:
Tomasz Orłowski (MSZ),
Krzysztof Nieczypor (Ośrodek Studiów Wschodnich – OSW),
Bogumiła Berdychowska (niezależna publicystka)
dyskusję moderował dr Piotr Lewandowski.
Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej – prelegenci spotkali się w Warszawie, skąd miała miejsce transmisja na żywo oglądana na Facebooku przez kilkaset osób w różnych częściach konferencji. Forma ta dała nam pewną nadzieję na powrót do normalności – było to jedno z pierwszych wydarzeń Fundacji od dłuższego czasu nieorganizowane w formie online z uwagi na obostrzenia związane z pandemią. Wydarzenie pozostaje od obejrzenia na Facebooku Fundacji Przyszłość Pokoleń – (link: Polska-Ukraina: perspektywa pogłębienia współpracy – konferencja (online)).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz oglądającym nas widzów.
Już wkrótce na stronie internetowej www.przyszloscpokolen.pl ukaże się raport Fundacji autorstwa dr Piotra Lewandowskiego i dr Marzeny Żakowskiej – już teraz zachęcamy państwa do lektury i śledzenia przyszłych wydarzeń Fundacji.